Çanakkale Yangında alevler evlere ulaştı, 10 köy boşaltıldı, uçak ve gemi seferleri iptal edildi, Nene hatun gemisi devrede – Kıbrıs Detay
DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Çanakkale Yangında alevler evlere ulaştı, 10 köy boşaltıldı, uçak ve gemi seferleri iptal edildi, Nene hatun gemisi devrede
 • Kıbrıs Detay
 • Gündem
 • Çanakkale Yangında alevler evlere ulaştı, 10 köy boşaltıldı, uçak ve gemi seferleri iptal edildi, Nene hatun gemisi devrede

Çanakkale Yangında alevler evlere ulaştı, 10 köy boşaltıldı, uçak ve gemi seferleri iptal edildi, Nene hatun gemisi devrede

ABONE OL
Ağustos 23, 2023 10:59
Çanakkale Yangında alevler evlere ulaştı, 10 köy boşaltıldı, uçak ve gemi seferleri iptal edildi, Nene hatun gemisi devrede
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çanakkale’de dün saat 12.30 sularında çıkan orman yangını büyük bir felakete dönüştü. Rüzgârın etkisiyle yayılan alevler 1500 hektar alanı etkisi altına aldı. AFAD yangın bölgesindeki 10 köyde 337 hanenin, İçişleri Bakanı Yerlikaya ise 1251 vatandaşın tahliye edildiğini açıkladı. Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi de yangına müdahale için devreye girdi. Ekiplerin yangına havadan ve karadan yoğun müdahalesi sürerken, rüzgarın etkisiyle alevler yayılıyor. İşte çanakkale yangınında son durum…

Kavurucu sıcaklar orman yangınlarını beraberinde getiriyor. Yaz mevsiminin başından bu yana yurdun dört bir yanından yangın haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Dün saat 12.30 sularında Çanakkalede çıkan orman yangını büyük bir felakete dönüştü. Rüzgarın etkisiyle binlerce hektara yayılan yangını söndürmek için ekipler seferber oldu. İşte Çanakkale yangınından son dakika haberleri:

“HAYATİ TEHLİKESİ OLAN VATANDAŞIMIZ YOK”

10,30 Türkiye Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangınla ilgili son gelişmeleri aktardı. İki bin 700 personelle alevlere müdahalenin devam ettiğini aktaran Bakan Yumaklı, Kronik hastalığı olan 83 vatandaşımız tedbir amaçlı hastanelere sevk edildi. Bunlardan sadece 8’i müşahede altında. Herhangi bir hayati tehlikesi olan vatandaşımız yok” dedi.

ÖĞLEDEN SONRAYI İŞARET ETTİ

Çanakkale Boğazı çift taraflı olarak gemi trafiğine kapalı olduğunu belirten Bakan Yumaklı, “Hava araçları su alma faaliyetlerine süratle devam ediyor. Rüzgar hızla esmekte öğleden sonra 60 kilometre hıza ulaşacak. Nem ve rüzgar yangın söndürme faaliyetlerinde işimizi zorlaştırıyor. Düne göre daha avantajlıyız. Bütün kurumlar AFAD’ından jandarmasına Kızılay’ından STK’lara çok yoğun şekilde çalışmalara katılmaya devam ediyorlar. Yangın bölgesinin etrafı çevrildi, ilerlemesi durdurdu, ekipler alanı çevreledi. Öğleden sonra 4-5 gibi durum netleşir. Devlet Hastanesi ve üniversiteyle alakalı hiçbir risk yok. Söylenenler tamamen spekülasyon. Bilecik ve Bursa’daki yangınlar kontrol altına alındı” ifadelerini kullandı. 

BAKAN KOCA: YANGINDAN TOPLAM 83 KİŞİ ETKİLENDİ

10.10 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangından yaralanan vatandaşların sağlık duruma ilişkin yaptığı açıklamada, “Çanakkale’de meydana gelen orman yangında toplam 83 kişi etkilendi. 14’ü olay yerine görevlendirilen ambulanslarla, 48 kişi ise ayaktan hastanelere ulaştı. Ayrıca tedbir amaçlı Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi 13 palyatif bakım hastası ve göğüs hastalıkları servisinden 8 hasta olmak üzere 21 hastanın ambulanslarla nakli sağlanmıştır. Olay yerine 74 adet ambulans ve 4 UMKE aracı görevlendirilmiştir. Çanakkale ilinde 32 hizmet aracı şoförleriyle beraber görevlendirilmiştir. Yangın söndürme çalışmaları devam etmektedir. Çanakkale halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz” dedi.

BAKAN YUMAKLI BÖLGEYİ HAVADAN İNCELEDİ

08.30 Dün gece bölgeye gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaklaşık 1500 hektar alanın etkilendiği orman yangının, havanın aydınlanmasının ardından helikopter ile havadan inceledi.

ALEVLER EVLERE ULAŞTI

Akşam saatlerinde şiddetli rüzgarın etkisiyle Kayadere köyüne yakın ormanlık alana yayılan yangın kısa sürede yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Alevlere havadan ve karadan müdahaleye rağmen yanın merkez ilçeye bağlı Yağcılar köyüne de ulaştı. Güvenlik gerekçesiyle tahliye edilen köydeki çok sayıda ev yandı. Alevleri söndürmek için itfaiye ekipleri yoğun mücadele ediyor. Yangın bölgesinde Edirne, Keşan ve Uzunköprü ilçe itfaiye ekipleri de destek ekip olarak görev alıyor.

Çanakkale yangınında son durum: Alevler ilerliyor, köyler boşaltıldı, Nene Hatun devrede...

Gece görüş özelliğine sahip iki halikopter sabaha kadar alevlere sorti yaptı. Sabahın ilk ışıklarıyla uçaklar da yeniden devreye girdi.

“BİRKAÇ SAATE GÜZEL HABERLER VERECEĞİZ”

TGRT Haber’de yangına ilişkin bilgi veren Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay, şunları söyledi:

“Can kaybı yoktur. Hasar tespiti yapılacak. Akhisar, Ulupınar, Yağcılar köylerindeki evler ve ahırlar zarar gördü. Çanakkale dışında başka illerden araç ve personeller geldi. Gece görüşüne sahip helikopterler gece çalıştı. Günün ağarmasıyla diğer yangını söndürme araçları müdahale etmeye devam etti. Gece rüzgarın az olması bir avantaj oldu. Birkaç saate daha güzel haberleri vereceğiz. Rüzgar yön değiştirirse yangın kıyı şeridini tehdit edebilir. Bu büyük yangınlardan biri. Şu anda yangının çıkışıyla ilgili bir kasıt var demek için çok erken. Spekülasyonlar yapılıyor ama çok doğru olduğunu sanmıyorum.”

Çanakkale yangınında son durum: Alevler ilerliyor, köyler boşaltıldı, Nene Hatun devrede...

AFAD: 10 KÖY BOŞALTILDI

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) ise yangın bölgesindeki 10 köyde 337 hane ve bin 104 kişinin tedbir amaçlı tahliye edildiğini açıkladı.

AFAD’ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Damyeri mevkiinde meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Bölgeye AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü JANDARMA Genel Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, belediyeler ve özel idarelerden toplam 2 bin 240 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 240 arasöz, 71 su tankeri 328 araç ve iş makinesi sevk edilmiştir. Bölgedeki 10 köyde 337 hane-bin 104 kişi tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Kızılay tarafından bölgedeki vatandaşlarımıza ve personele yemek ve içecek ikramı yapılmaktadır.” denildi.

NENE HATUN GEMİSİ DEVREDE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, saatte 9 bin 600 metreküp su basabilen yatayda 150, dikeyde 70 metre su püskürten yangın söndürme sistemli “Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi” Kepez bölgesindeki yangına müdahale için bölgeye gönderildiğini duyurdu.

Nene Hatun gemisi devrede

İstanbul’dan yola çıkan Nene Hatun Gemisi kente ulaştı, Merkez İskelesi’nde konuşlandırıldı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü,denizden müdahaleye ihtiyaç olduğu durumda görev yapmak üzere emre hazır olduğunu açıkladı.

UÇAK SEFERİ İPTAL EDİLDİ

Türk Hava Yollarının (THY) sabah 08.35’te Çanakkale Havalimanı’ndan Ankara seferi de orman yangını nedeniyle iptal edildi.

Çanakkale yangınında son durum: Alevler ilerliyor, köyler boşaltıldı, Nene Hatun devrede...

ÇANAKKALE-ÇAN YOLU KAPATILDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Çanakkale Damyeri mevkisinde meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirtti. Bölgeye 1697 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 240 arazöz, 71 su tankeri ve 173 iş makinesinin sevk edildiğini bildiren Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Kayadere, Damyeri (Fevzi Çakmak Mahallesi), Yağcılar, Ulupınar, Belen, Kalabaklı, Aşağıokçular, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerinden 1251 vatandaşımız tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Sarıcaeli köyü yaşlı bakımevinden 45 vatandaşımız tahliye edilerek Terzioğlu KYK yurduna yerleştirilmiştir. Tedbir amaçlı Çanakkale-Çan kara yolu sivil araç trafiğine kapatılmıştır. Çanakkale Boğazı tek taraflı deniz ulaşımına açılmıştır. Lütfen, orman yangınları ve bu bölgelerdeki yardım ihtiyacıyla ilgili olarak AFAD tarafından yapılan paylaşımlara itibar edelim.”

54 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ

Bakan Yerlikaya paylaşımında, yangında 54 kişinin dumandan etkilendiği, 48 vatandaşın tedavisine devam edildiği bilgisine de yer verdi.

Yangında 54 kişi dumandan etkilendi

RÜZGARIN ETKİSİYLE YAYILDI

Damyeri mevkiinde çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle yayıldı. Yangına hem havadan hem de karadan müdahale edilirken sahada Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 6 helikopter, 5 uçak ile havadan, 29 arazöz 13 su ikmal aracı 7 dozer bulunuyor.

Çanakkale yangınında son durum: Alevler ilerliyor, köyler boşaltıldı, Nene Hatun devrede...

4 KİŞİNİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu açıklamaları yaptı:

”Çanakkale merkezde başlayan orman yangınında 4 kişi dumandan etkilenmiş olup, tedavileri devam etmektedir. Yangın sebebiyle 23 Ambulans ve 4 UMKE Timi ile toplam 85 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır. Çanakkale halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”

Çanakkale'de orman yangını

Çanakkale’de yangın yerleşim yerlerini tehdit ediyor

Çanakkale’de orman yangınına havadan ve karadan yoğun bir şekilde müdahale devam ediyor. Yangın nedeniyle şehir merkezi adeta duman altında kaldı.

Rüzgarın etkili olduğu bölgede ekipler, yangını kontrol altına almak için yoğun mücadele veriyor. Bazı hayvanların yangından etkilendiği bölgede, Kayadere köyünden vatandaşların tahliyesi için jandarma ekipleri gözetiminde çalışma yürütüldü. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, güvenli alanlara alındı. Ekipler, rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevleri kontrol altına almak için havadan ve karadan çalışmalarını sürdürüyor.

KARAYOLU TRAFİĞE KAPATILDI

Çanakkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu cümlelere yer verildi;

“Kayadere köyü civarında başlayan orman yangınına orman ekiplerimiz havadan ve karadan müdahale etmektedir. Kayadere köyümüz tedbir için boşaltılacak olup vatandaşlarımız Terzioğlu kız öğrenci yurdunda misafir edilecektir. Ayrıca Çanakkale-Çan karayolu da trafiğe kapatılmış olup vatandaşlarımızın alternatif yolları kullanmaları ve görevli personelin ikazlarına riayet etmeleri önem arz etmektedir. Rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın da teyakkuzda olmaları da önemlidir.”

Çanakkale'de orman yangını

GEMİ TRAFİĞİ ASKIYA ALINDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yangının büyümesine ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada “Çanakkale kepez bölgesinde yaşanan orman yangını nedeniyle Çanakkale boğazı gemi trafiği, güney-kuzey yönlü geçici olarak askıya alındı. Gemi trafiği, çift yönden tek yöne döndü.” denildi.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250r
  300x250r

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.