Verilen sözler boş çıktı, Burdur Gölü yok oluyor – Kıbrıs Detay
DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Verilen sözler boş çıktı, Burdur Gölü yok oluyor

Verilen sözler boş çıktı, Burdur Gölü yok oluyor

Verilen sözler boş çıktı, Burdur Gölü yok oluyor - Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından yedinci en büyük, tuzlu göller arasında ise üçüncü büyük gölü olan Burdur Gölü'nde, 1970 yılında 857,62 metre olarak ölçülen kot, aradan geçen 53 yılda, 837,68 metre koduna inerek 19,94 metre düştü.

ABONE OL
Temmuz 24, 2023 22:57
Verilen sözler boş çıktı, Burdur Gölü yok oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin 7’inci büyük gölü olan Burdur Gölü’nde çekilme büyük bir hızla devam ediyor. Tarım alanlarını sulamak için yapılan kaçak sondajlar ve gölü besleyen su kaynaklarına karşı kurulan barajlar, mevsimsel yağışların düşmesi nedeniyle su seviyesinin üçte birini kaybetti.Devlet Su İşleri‘nce (DSİ) 1959 yılından itibaren yapılan ölçümlerde en yüksek düzeye 1970 yılı Mayıs ayında 857,62 metre ile ulaşan göl su seviyesi, 2023 yılı Temmuz ayında 837,68 metre olarak ölçüldü.  Gölde son 3 yıldaki su kaybı ise 2.1 metre oldu. 2020 Temmuz ayında 839,78 metre olan su seviyesi, 2023 yılı Temmuz ayında 837.68 metre olarak ölçüldü.

“50 YILLIK SÜREÇTE HACMİNİN YÜZDE 45’İNİ KAYBETTİ”

“2014 yılında göreve geldiğimiz günden beri mücadelesini verdiğimiz maalesef her geçen gün gözümüzün önünde yok olan Burdur Gölü’nün, artan sıcaklık nedeniyle hızlı bir şekilde çekildiğini görüyoruz” diyen Burdur Belediye Başkanı CHP’li Ali Orkun Ercengiz, şunları söyledi; “Aslında biz Burdun Gölü’nün temel sorunun küresel ısınmayla, sıcaktan buharlaşmayla olmadığını defalarca ortaya koymaya çalıştık. Asıl temel nedenin gölü besleyen temel su kaynaklarının, yer altı kaynaklarının bir şekilde göle kavuşamaması.Bölgemizde artan tarım ve hayvancılık potansiyeline bağlı, su çeken bitkilerin üretiminin daha fazla yapılması, büyükbaş hayvancılığın model alarak yükselmesi nedeniyle bölgemizde önemli bir miktarda su tüketimi görülmekte. Bu nedenle de Burdur Gölü, gözümüzün önünde can çekişiyor. Son 50 yıllık süreçte hacminin yüzde 45’ni maalesef kaybetti.Eğer böyle kaybetmeye devam ederse, bir önlem alamazsak ya da gölü suyla buluşturamazsak, büyük olasılıkla 2050 yılında şu anki hacminin bir yarısı kadar daha alçalmış olacak. Üzülüyoruz. Mutlaka bir tedbir alınıp yapılan çalıştayların neticesinde kurumlara verilen görevlerin yerine getirilmesini talep ediyoruz.”

“BÜTÜN SÖZLER BOŞ ÇIKTI”

Burdur Gölü’nün 1971 yılındaki depremden sonra, çok büyük bir ivme kaybettiğini belirten CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut; “O günden bugüne bakıldığında aşağı yakarı yüzde 40’a yakın bir çekilme söz konusu. Bunun yanında gölün çevresinde sulama yapan vahşi tarım alanlarının çok olduğunu görüyoruz. En az 12-13 tane akarsuyun kapatıldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra yağışların mevsimsel olarak azalması gölün çekilmesine büyük etken oldu.Göle kaynak yaratmak amacıyla söylenmiş olan bütün sözler boş çıktı. 2019 yerel seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm Burdurlulara söz vermişti, gölün çekilmesini engelleyecekleri, ek kaynak yaratacakları konusunda. Ama o günden bugüne en ufak bir girişimde bulunulmadı. Gölün kuruyan yerlerinde, sağlık açısından çok tehlikeli toz bulutlarının oluştuğu, bölgedeki tarım arazilerinin bundan olumsuz etkilendiği, orada yetişen ürünlerin tüketen insanların kanserojenle alakalı bir sıkıntı yaşayacaklarını göz önünde bulundurursak, muazzam derecede çok önemli bir konu.  Burdur Gölü’nü tekrar eski haline getirme çalışmaları yapılmalı” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.