Girne Antik Limanı ile ilgili tartışma büyüyor – Kıbrıs Detay
DOLAR 32,2165 0.07%
EURO 34,9895 0.29%
ALTIN 2.452,74-0,35
BITCOIN 2234782-0,77%
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Girne Antik Limanı ile ilgili tartışma büyüyor

Girne Antik Limanı ile ilgili tartışma büyüyor

ABONE OL
Haziran 22, 2023 19:24
Girne Antik Limanı ile ilgili tartışma büyüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KKTC’nin incisi olarak yorumlanan Girne’nin en özel yerlerinden bir tanesi konumunda olan Girne Antik Limanın betonlaştırılmaya çalışılmasına yönelik tepkiler giderek büyüyor.

Akdeniz sahil kasabalarının otantik özelliklerini taşıyan Girne antik limanında yapılanlar hem bölge esnafını hemde vatandaşın tepkisine neden oluyor. Tarihi değerlerin oldukça fazla olduğu Antik Liman, tamir edilecek gerekçesi ile otantik yapısı değiştirilerek denenmemiş malzemeler kullanılması ve. Kapatılan liman Esnafı iflasın eşiğine gelmesine neden oldu. Turizm Bakanlığının ve Eski Eserler Dairesinin buna seyirci kalması dikkat çekiyor

Girne Antik Liman Esnaf ve Mal sahiplerinin, Girne Antik Liman Restorasyonu ile ilgili açıklamasının tam metini aşağıdadır

Sayın Basın mensupları ….

Eylül 2022 de Turizm ve Çevre Bakanlığı, Girne Antik Liman Restorasyonu ile ilgili ihaleye çıkmış ve bu projenin süresini 28 Kasım 2022- 30 Nisan 2023 olarak belirlemiştir.

Burada yapılacak en önemli çalışmalar arasında altyapı, kanalizasyon, elektrik kablolarının yer altına geçirilmesi, limanda yol zeminin değiştirilmesi, yol aydınlatma, binaların yüzeylerinin restorasyonu ve çarpık yapıların kaldırılması yer almaktaydı.

RESMİ ONAYLAR ALINMADAN İŞE BAŞLANDI

Anladığımız kadarı ile projenin imar resmi onay süreçleri veya Planlama Onay süreçleri de tamamlanmadan ihaleye çıkışmış ve Planlama Onayı olup olmadığı ile alakalı sorularımıza halen net bir yanıt alabilmiş değiliz.

ESNAF İFLASIN EŞİĞİNE GETİRİLDİ

Antik Liman içerisinde olan Esnaf aylardır gelir elde edememekte ve iflasa sürüklenmektedir.Girne Liman esnafına bu süreç ile ilgili sadece sözel bilgiler verilmiş ve sürece girilmiştir. Liman Kasım sonu itibarı ile halka kapatılmış ve esnaf bu süreç ile birlikte iş yapamaz ve bekler duruma geçmek durumunda kalmıştır.

BEKLENTİ SÜRATLE LİMANIN TURİZME KAZANDIRILMASI

Esnafın buradan beklentisi yarım yüzyıldır yapılması gereken, ancak bir türlü yapılmamış olan bu alt yapının düzeltilmesi ve limanın çok daha iyi bir düzeyde tekrar halka ve turiste açılması, Girne Kentinin ve hatta tüm adanın bu çok özel mekanının tekrar işlevine kavuşmasıydı.

TAMİR SÜRECİ DURDURULDU

Ancak bu süreç Nisandan Mayısa, Mayıstan Hazirana ve şimdi de geleceği meçhul bir zamana uzamakta. Bunun başlıca nedeni ise Liman için proje sahibi olan Turizm Bakanlığının ve Eski Eserlerin uygun görüp de uygulamaya başladığı zeminin sosyal medyada tepki görmesi ile Bakanlığın bu çalışmayı durdurmasıdır.

ZEMİN  FARKLI BİR MALZEME İLE KAPLANIYOR

İşin durdurulması ile Turizm ve Çevre Bakanlığının altında eski eserlere bağlı bir organ olan Anıtlar Yüksek Kurulunun daha dün aldığı bir kararla, projeden hali hazırda uygulanmaya başlayan zeminin (beton ve kumyalı taşı) sökülüp yerine farklı bir malzemenin (stonite) ki bu malzemenin başka kamusal hiçbir yerde uygulanmamış olması ve bazı bilir kişilerin de bu malzemenin bu zeminde çok uygun olmayacağını söylemesi de endişe vericidir.

MALZEME BUGÜNE KADAR HİÇBİR YERDE UYGULANMADI

Bizler esnaf ve mal sahipleri olarak, bu projenin başından beri bu tür detaylar ile ilgili bilgilendirilmemiştik. Ancak şu ana kadar yapılmış altyapı çalışmaları ve zemine uygulanmış olan malzemenin devamının acil olarak en iyi şekilde bitirilmesi gerektiğine inanmaktayız. Uygulanmış olan beton ve kumyalı taşı malzemenin alt yapıya uygun olarak uygulanmış olması, tamiratların ve yer ışıklandırmalarının da göz önüne alınmış olarak tasarlandığı da bilgilerimize getirilmiştir. Zeminin çocuk arabalarına ve engelli vatandaşlarımıza uygun olması buranın birincil ihtiyaçları arasındadır. Bu aşamada yer döşemesinin daha önce herhangi bir kamusal alanda uygulanmamış bir malzeme ile değiştirilmek istenmesi zaten bitmesi çok gecikmiş bu projenin çok daha ciddi mağduriyetler doğuracağı da kesindir.

SAĞ DUYU İLE HAREKET EDİLSİN

Ekonomik olarak 6 aydan uzun bir süredir esnaf ve malsahipleri ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır. Olası farklı bir zemin düzenleme için, daha sonra ek finansman ile yapılabilmeli ve açılmış olan turizm sezonunda mali ekonomik kayıpların yalnızca esnaf  ve Girne halkını değil KKTC için büyük kayıplar oluşturduğunu da göz önüne almalıyız.  Bu bağlamda ekonomik kayıpların bir an önce iyileştirilmesi için bakanlık ve bakanlar kurulunu göreve davet eder, gelecek için sadece AYK değil hep birlikte sağ duyu ile hareket etmeliyiz.

HEM GİRNE’YE HEMDE TURİZM’E ZARAR VERİYOR

Esnaf ve mal sahipleri olarak Girne Kentinin en özel yeri, ve Kıbrıs genelinde turizmin merkezi olan Antik Girne Limanı’nı yıllardır en yakından yaşayan ve onu tanıyanlar olarak tüm ilgili mercilere sağ duyulu davranmalarını, ve bu gecikmelerin yalnızca bizlere değil hem Girne kentine hem de Turizme ne kadar zarar vermekte olduğunu bir kez daha hatırlatırız.

Teşekkürler

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250r
    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.