Türkiye’de yeni salgın alarmı verildi! Çocukları etkiliyor: Can kayıpları var! – Kıbrıs Detay
DOLAR 32,2604 0.09%
EURO 34,9161 -0.32%
ALTIN 2.427,66-0,77
BITCOIN 2185214-0,07%
İstanbul
22°

AÇIK

20:31

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Türkiye’de yeni salgın alarmı verildi! Çocukları etkiliyor: Can kayıpları var!

Türkiye’de yeni salgın alarmı verildi! Çocukları etkiliyor: Can kayıpları var!

ABONE OL
Haziran 16, 2023 13:56
Türkiye’de yeni salgın alarmı verildi! Çocukları etkiliyor: Can kayıpları var!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuklu evler dikkat! İstanbul Tabip Odası, İstanbul’da endişe verici bir salgının olduğunu ve halkı uyarmaktadır. Bu salgının Rusya ve Tacikistan’dan sonra Türkiye’ye geldiği belirtilmektedir. Ayrıntılar haberimizde..

Türkiye'de yeni salgın alarmı verildi! Çocukları etkiliyor: Can kayıpları var!

İstanbul Tabip Odası, İstanbul’da kızamık hastalığının endişe verici boyutlara ulaştığını ve acil servislere başvuruların arttığını bildiren bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, kızamık hastalığıyla ilgili olarak çocuk ölümlerinin yaşandığı ve hastalığın yayılmasını önlemek için Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde özel bir servisin açıldığı belirtildi.

KIZAMIK HASTALIĞINDA ENDİŞE VERİCİ ARTIŞ

İstanbul Tabip Odası adına konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Ercan, kızamık hastalığında endişe verici bir artış olduğunu ve maalesef çocukların kızamık salgını nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti. Kızamığın tarihi bir hastalık olduğunu ve yüksek bulaşıcılığıyla milyonlarca insanın hayatını etkileyip sakat kalmasına sebep olduğunu vurgulayan Ercan, ancak yarım asırdır uygulanan aşıyla kızamığın önlenebilir bir hastalık olduğunu belirtti ve çocukları bu hastalığı önlemek için aşılatmanın önemine dikkat çekti.

İstanbul’da yaşanan endişe verici kızamık salgınıyla ilgili olarak Rusya ve Tacikistan’dan sonra Türkiye’nin de ciddi vakalara sahip olduğu bilgisi paylaşıldı. Ercan, Nisan 2022 – Mart 2023 döneminde Avrupa’da kaydedilen kızamık vakaları arasında Türkiye’nin 457 olguyla Rusya ve Tacikistan’dan sonra üçüncü sırada yer aldığını belirtti. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın veri paylaşımında eksiklikler olduğu ve gerçek rakamlara ulaşılamadığı dile getirildi. Epidemiyoloji biliminin kurallarına göre, salgınlarda kamu otoritelerinin şeffaf ve erken bilgilendirme yapması gerektiği vurgulandı.

Aileleri bilinçlendirmek amacıyla yapılan bu uyarıda, kızamık salgınının ciddiyetine dikkat çekilerek aşılanmanın önemi vurgulandı ve halkın güvenliği ve sağlığı için sağlık otoritelerinin şeffaf bir şekilde bilgi paylaşması gerektiği vurgulandı.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.