Çavuşoğlu ”Öğretmeni üzecek utandıracak veya yaptığımızdan utanacak birşeyimiz yoktur” – Kıbrıs Detay
DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2110068-0,81%
İstanbul
24°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çavuşoğlu ”Öğretmeni üzecek utandıracak veya yaptığımızdan utanacak birşeyimiz yoktur”
 • Kıbrıs Detay
 • Genel
 • Çavuşoğlu ”Öğretmeni üzecek utandıracak veya yaptığımızdan utanacak birşeyimiz yoktur”

Çavuşoğlu ”Öğretmeni üzecek utandıracak veya yaptığımızdan utanacak birşeyimiz yoktur”

ABONE OL
Kasım 24, 2023 21:57
Çavuşoğlu ”Öğretmeni üzecek utandıracak veya yaptığımızdan utanacak birşeyimiz yoktur”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu Öğretmenler günü münasebetiyle yaptığı konuşmada, öğretmenler gününde, verilen hizmetleri sembolize etmek adına da bir plaket takdimi organizasyonunda buluşmak istediklerini kaydetti.

Her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün kutlandığına değinen Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının Atatürkçü bir halk olduğunu ve Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını dokusuna, zihnine ve gönlüne işlemiş bir halk olduğunu ve bu doğrultuda Atatürk’e bağlılığını ifade etmek için demokrasiyi hazmettiğini gösterebilmek adına da 24 Kasım’ın kendileri için bir vesile olduğunu kaydetti.

Kendisinin birçok kez Milli Eğitim Bakanlığı yaptığını ve burada birçok kez konuşma fırsatı verildiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Burada birçok eylem yapıldı. Gariptir ki, öğretmen öğretendir. Dinleyen değil, dinletendir. Bizim son dönemdeki eylemler sadece söyleyip gitmekten ibarettir. Oysa öğretmen söylediğinin cevabını da dinlemek durumundadır diye düşünüyorum ki daha sağlıklı bir değerlendirme olabilsin.” şeklinde konuştu.

“ÖĞRETMENİ ÜZECEK, UTANDIRACAK VEYA YAPTIĞIMIZDAN UTANACAK HİÇBİR ŞEYİMİZ YOKTUR”

Bugünü hazırlayan öğrencilerin “güzel” motivasyonunu bozmak adına bir cevap verme düşüncesi olmadığın dile getiren Çavuşoğlu, “Bilinmesini isterim ki, burada Atatürkçülüğün ne olduğunu, tanımını okuyanlar, ‘utancın’ da Türk Dil Kurumundaki tanımını okumak durumundadır. Bizim görevde olduğumuz süre içerisinde öğretmeni üzecek, öğretmeni utandıracak veya yaptığımızdan utanacak hiçbir şeyimiz yoktur.” dedi.

Bugüne kadar yapılan tartışmanın özünde olan; Öğretmenler Yasasındaki görevlerin yerine getirilmesiyle ilgili zorunluluklar, hizmet içi kursların yapılması, tam zamanlı eğitime geçme mücadelesi ve alışkanlıkların değiştirilmesinin öğrenciler için olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Bizim için değil Sayın Cumhurbaşkanı için değil. Bu alışkanlıklar Atatürkçü nesillerin daha iyi yetişmesi için. Bugün sınav döneminde gelip de öğretmenler günümüzü daha güzel yapmak için mücadele eden ve geleceğimizi devredeceğimiz nesilleri daha iyi yetiştirmek içindir. Bugün küsen öğretmenlerimiz. Küsme diyen yine öğretmenlerimiz. Üzülen öğretmenlerimiz var üzülme diyen yine öğretmenlerimiz var. Bugüne bu şekilde güzellik katmaya çalışan yine öğretmenlerimiz. Bugüne bu şekilde su katmaya çalışan da yine öğretmenlerimiz. Bizim için hepsi öğretmenimiz çünkü biz de öğretmeniz.” ifadelerini kullandı.

Çocukların Atatürkçü yoldan yürüyüşünden duygulandıklarını dile getiren Çavuşoğlu, Atatürk’ün yaktığı ışığı meşaleye çevirip bir yanardağın ışığı gibi büyütüp toplumu aydınlatmak için mücadele ve kavga eden de kendileri olduğunu, kavgalarında popülizm ve bireysel menfaat olmadığını, tamamen toplumsal menfaat olduğunu ve gelecek kaygısı olduğunu söyledi.

“EĞİTİME BAKIŞ AÇIMIZ İLK GÜNDEN İTİBAREN AYNIDIR”

Türk Dil Kurumu’nu defalarca gözden geçirmiş biri olarak ‘utancın’ ne olduğunu bildiklerini ve gereğini de yapabileceklerine değinin Çavuşoğlu, kendilerinin eğitime bakış açılarının ilk günden itibaren ayni olduğunu kaydetti.

Öğretmenle, kültür, gelenek, görenek, inanç, din, dilin garantisinde ayni noktada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Kıbrıs Türkü’nün adadaki kimliğini koruyarak varlığını sürdürmesinin öğretmenler sayesinde olduğunu kaydetti. 

Çavuşoğlu, “Bu topraklarda yetişen öğretmenler, gün geldi tarlada, hastanede, nöbette ve günü geldiğinde de öğrencilerin başında oldu, öğretmenler hep çalışmaya devam etti” dedi.

Çavuşoğlu 6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen depremde şehit düşen öğretmenler Ali Karasel, İbrahim Yakula, Havva Çavdır, Pamir Konuklu’yu sevgi, saygı ve minnetle andı.  

Çavuşoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Hep birlikte bu yolları yürümeye devam edeceğiz. Günü geldiğinde canımızı, günü geldiğinde terimizi, günü geldiğinde kanımızı bu topraklara akıtmaya kararlıyız ve ant içmiş durumdayız. Hepinizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250r
  300x250r

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.