Arıklı ”geçmişte bir çok kez gündeme gelen tünel projesinin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı” – Kıbrıs Detay
DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Arıklı ”geçmişte bir çok kez gündeme gelen tünel projesinin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı”
 • Kıbrıs Detay
 • Gündem
 • Arıklı ”geçmişte bir çok kez gündeme gelen tünel projesinin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı”

Arıklı ”geçmişte bir çok kez gündeme gelen tünel projesinin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı”

ABONE OL
Ağustos 16, 2023 16:26
Arıklı ”geçmişte bir çok kez gündeme gelen tünel projesinin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, geçmişte bir çok kez gündeme gelen tünel projesinin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldığını açıkladı. 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, EkoTürk kanalında yayınlanan “İnci Erdoğan ile İşin İçinde” programına konuk olarak önemli açıklamalarda buludu. 
Ulaşım alanında Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin katkıları ile  ile önemli projeler gerçekleştirdiklerini açıklayan Arıklı, Orta Mesarya ile kuzey sahili arasındaki kara ulaşımını daha kolay ve güvenli hale getirmek için Beşparmak Dağlarına bir tünel inşa edilmesi konusunun Bakanlar Kurulunda ele alındığını ve Başbakanın bu yönde çalışma yapılması için talimat verdiğini açıkladı .

Arıklı, iki alternatif üzerinde çalışıldığını, bunlardan birinin Dikmen-Girne arasında diğerinin ise Değirmenlik-Arapköy arasında olduğunu ifade etti. 
Bakan Arıklı “Özelde Girne Dağ Yolu olarak bilinen Değirmenlik-Çatalköy Yolundaki trafiği yönlendirmek, genelde ise Orta Mesarya ile kuzey kıyılarımız arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak ve daha güvenli hale getirmek için tünel projesini hayata geçiriyoruz. Artık son aşamadayız”dedi.  Arıklı Tünel fizibilite çalışması için Türkiye’den uzmanların KKTC ye davet edildiğini ve Karayolları Dairesi ile birlikte çalışmaların sürdüğünü söyledi. 
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, Arıklı, Tünelin 5 km uzunluğunda, maliyetinin ise 75-100 milyon dolar civarında olacağının tahmin ettiklerini aktardı.

 DOĞRUDAN UÇUŞ KONUSUNDA 2-3 DESTİNASYON ÜZERİNDE DURULUYOR
Bakan Arıklı, Ercan Havalimanı yeni terminal ve pistinin 20 Temmuz’da açılışının yapıldığını anımsatarak, “Türkiye’de boruyla su getirme projesinin ardından KKTC tarihindeki en büyük ikinci yatırımı zorlu bir süreçten sonra hizmete almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Katkısı olan herkese minnettarız. Ancak önümüzde büyük bir hedef var o da doğrudan uçuşların başlamasıdır” dedi. 

Bakan Arıklı, doğrudan uçuşların siyasetten çok ekonomik boyutunun önemli olduğunu, yolcu potansiyeline erişilmesi durumunda dünyanın herhangi bir noktasından Ercan Havalimanı’na doğrudan uçuş gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Arıklı, doğrudan uçuşlar ile ilgili ciddi çalışmalar yürütüldüğünü, şu anda iki-üç destinasyon üzerinde yoğunlaştıklarını, yakın gelecekte bu konuda sonuç almayı beklediklerini sözlerine ekledi.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250r
  300x250r

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.