TCMB’den yeni adım! Zorunlu karşılıklarda değişikliğe gidildi – Kıbrıs Detay
DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

TCMB’den yeni adım! Zorunlu karşılıklarda değişikliğe gidildi

TCMB’den yeni adım! Zorunlu karşılıklarda değişikliğe gidildi

ABONE OL
Temmuz 8, 2023 11:11
TCMB’den yeni adım! Zorunlu karşılıklarda değişikliğe gidildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sadeleşmede yeni adım kapsamında, zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitti. Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

TCMB'den yeni adım! Zorunlu karşılıklarda değişikliğe gidildi

TCMB’den yeni adım geldi. TCMB‘nin Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

22 Haziran 2023 tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) kararında mevcut mikro ve makroihtiyati çerçevenin, etki analizlerine dayanarak ve kademeli bir anlayışla sadeleştirileceği ifade edilmiş ve bu kapsamda ilk adım 25 Haziran’da atılarak kamuoyuna duyurulmuştu.

HEDEF ORAN GÜLCELLENDİ

TL payına göre ilave zorunlu karşılık uygulamasında da hedef oran, 25 Haziran’da atılan ilk adımı tamamlayıcı şekilde, yüzde 57 olarak güncellendi.

Gerçek ve tüzel kişi için hesaplanacak Türk lirası (TL) mevduat/katılım fonunun toplam mevduat/katılım fonu içindeki paylarından (TL payı) düşük olanı yüzde 60’ın altında kalan bankalar için yabancı para mevduat/katılım fonu ve kıymetli maden depo hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarına 5 puan ilave edilmekteydi.

TL PAYI ORANI DÜŞÜRÜLDÜ

Yapılan değişiklikle söz konusu TL payı oranı yüzde 60’tan yüzde 57’ye düşürüldü.

Ayrıca, TL payı yüzde 57’nin altına düşecek bankalara hedefe tekrar ulaşabilmeleri için ilave 4 hafta süre tanınacak.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250r
    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.