Dolar kuru o seviyeye gelince duracak! Ünlü ekonomist dolar için rakam verdi – Kıbrıs Detay
DOLAR 32,1889 0.1%
EURO 34,9311 -0.13%
ALTIN 2.501,62-0,05
BITCOIN 2253894-1,68%
İstanbul
21°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Dolar kuru o seviyeye gelince duracak! Ünlü ekonomist dolar için rakam verdi

ABONE OL
Haziran 14, 2023 17:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yatırımcının gözbebeği olan dolar için seçimlerden sonra yaşanan yüksek artışın ne zaman son bulacağını ünlü ekonomist açıkladı. Dolar alacak ya da satacak olan vatandaşlar dolar fiyatlarındaki hareketliliğin sonunu merak ediyorlar. İşte detaylar…

Yatırımcılar dolar fiyatındaki bu haberin şokunu yaşıyorlar ve dolar fiyatlarının da olması beklenen dalgalanmayı merak edip araştırıyorlar. Detaylar haberimizde…

banka

DOLAR KURUNUN NEREDE DURACAĞINI AÇIKLADI. ÜNLÜ EKONOMİST EVREN DEVRİM ZELYUT, DOLAR TL İÇİN RAKAM VERDİ

Yeniçağ gazetesi yazarı Evren Devrim Zelyut, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’a yönelik sert eleştirilere yanıt olarak süre istedi. Dolar, emlak, otomobil ve borsalarla ilgili çok önemli kararlar alan Zelyut Bey, doların değerinin ne olacağını tahmin ederken, doların nasıl ve değer de duracağını da açıkladı.

Yeniçağ gazetesinden Evren Devrim Zelyut’un “Dolar nereden dönecek? Borsa ne olacak? Şimşek başaracak mı?” Adlı yazısında yatırımcı için çok önemli konulara değindi.

Dolar borcu olanlara, doları olanlara ve borsaya yatırım yapmak isteyenlere yol gösterici olabilecek bir kararla yanıt verdi. Zelyut, Mehmet Şimşek’in için yapılan eleştirilere ise tepki gösterdi.

“Memleket olarak, iktidarı ile muhalefeti ile ortamız, normalimiz yok. Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olması, Hafize Gaye Erkan’ın TCMB Başkanı olmasından sonra yapılan yorumlara bakınca bunu net gördüm.” diyen Zelyut, “Şimdi Şimşek, akıldan kopmuş ekonomiyi gerçeğe yanaştırmak, kurun 30 lirayı aşarak sanayide çarkların tamamen durmasını engellemek için gelmişken, daha ortada planı, icraatları yokken, insafsızca eleştirmek ne kadar doğrudur?” diye sordu.

Evren Devrim Zelyut, dolar kurunun büyük olasılıkla 26 ila 28 lira arasında olacağını söyleyerek Şimşek’i eleştirenler için şunları söyledi: , “Bunu yapanlar ya ülke ekonomisi iyice yıkılsın aradan biz sıyrılalım diyor, ya da ekonomin uçurumun kenarında olduğunun farkında değil, kayıkçı kavgasına devam ediyor.” tepkisinde bulundu.

Özgül Demirtaş’ın sözlerine dikkat çeken Zelyut, şunları söyledi: “Özgür Demirtaş çıktı saf bir şekilde Şimşek’e destek verelim dedi. Aman Allah ortalık karıştı! Vay efendim ben niye vereyim, beşli çete versinmiş… Yahu adam saf bir şekilde, durum kötü, Şimşek başarılı olsun ki kıyma 320 TL iken 700 TL olmasın diyor, bunun nesi kötü?” ifadesini kullandı.

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan’a yöneltilen olumsuz eleştirilere yanıt veren Zelyut, “Bu isim pırıl pırıl… Ama bir nefret söylemi var ki sormayın, yok efendim ABD’de çalıştığı First Republic Bank’ı batırmış… Cehalet parayla değil… Hafize Hanım o bankaya gerekli ikazları yapmış bir isim, lakin sözleri sayılmayınca ayrılmış… Vay efendim bağımsız olamazmış… Güzel iş yapamazmış… Yahu bir dur, bir bekle, az soluk al kardeşim? Hafize hanım iyi iş yapamazsa senin başın göğe ermeyecek inan bana? Bu ne nefrettir? Bu ne egodur? Bu ne kıskançlıktır? Yahu bizim toplum gerçekten ikiye bölünmüş ve nesnellik unutulmuş, cehalet ve önyargı her yere sinmiş…” dedi.

“Bu ülkenin ekonomisinin krizden çıkması gerektiğine inanıyorum.

Şimşek tabii ki enflasyonu 3-5’e getiremez ama enflasyonun 150’ye ulaşmasını engelleyebilir!” konut ve otomobil fiyatlarının artacağını belirtti ve “Konut ve araç fiyatları yükselmeye devam edecek. Konut yükselecek çünkü girdi maliyetleri artıyor. Göçmenler artmaya devam ediyor. Enflasyon nedeniyle zenginler korunma aracı olarak konut almaya devam ediyor.

Alt gelir alamıyor, alamayacak. O alamıyor diye konut fiyatı düşecek değil. Konutta sorun talep değil. Arz. Arz düşük, enflasyon yüksek ise, konut ralli yapmasa da fiyatları artar.” dedi ve otomobil ve borsayla ilgili de özetle şöyle konuştu:

Araç fiyatları yükselecek!

Aynı şekilde karaborsa ve tedarik sorunları da araç fiyatlarını yukarı çekiyor.

Döviz kuru yükseldikçe maliyetler yükselir ve fiyatlar yükselir.

Otomobiller aynı zamanda enflasyona karşı bir koruma görevi görüyor ve otomobillere olan talebi artırıyor…

Bir de bahsetmek istediğim bir banka yorumu var.

Bankalar sağlam!

Borsa ine çıka yola devam eder…

Bu köşede 4400’den beri borsada bilançosu güçlü şirketlerle ortak olmaya davet ediyorum. İki sebep vardı:

1. Enflasyon işletmeleri bağlamaz. Girdi maliyetleri arttıkça, bu nüfustaki artışı yansıtır. Bu sistem halkı dipte bırakıyor. Zirveye çıkmak istediğiniz şirketten çıkın veya mevcut bir şirkete ortak olun.

2-Döviz kuru yükseldiğinde yabancıların gözünde kurum değeri düşüyor. Aslında bu kötü bir durum çünkü Türk varlıkları ucuzlayacak ve yabancıların eline geçecek. Ancak borsaya para pompalamak açısından bu iyi bir şey. Ayrıca kurutma etkisi vardır. Bu da borsada talep yaratıyor. Hisse senedi piyasasının gerçekçi ekonomi politikasına dayalı olarak net bir yönde ilerlediğine inanıyoruz.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.